تحقیقات نظری کنونی شواهدی ارائه می کنند مبنی بر اینکه حس بویایی باعث تحریک ذهن ناخودآگاه می شود. بازاریابی رایحه با بازاریابی سنتی که مبتنی بر روش های دیداری و شنیداری ست متفاوت می باشد. در این روش جدید از بازاریابی حس انسانی ست که به کار گرفته می شود. تحقیقاتی در این مورد انجام شده است که نشان می دهد تحریک از طریق حس های بینایی، چشایی، شنوایی و لامسه به دلیل کاربرد زیادی که تاکنون در تبلیغات مختلف داشته اند کم کم اشتباع شده اند. بنابراین حس بویایی را میتوان به عنوان سلاحی جدید و کمتر استفاده شده در بازاریابی حسی در نظر گرفت و با استفاده از این روش از دیگر رقبا متمایز بود.

امروزه بازاریابان در داخل و خارج از کشور به تاثیر مثبت بازاریابی رایحه به عنوان یک نوآوری جدید و روشی که بسیاری از شرکت های بزرگ سرمایه گذاری کلانی در آن انجام داده اند، پی برده اند. یافتن رایحه مناسب می تواند انعکاس دهنده کیفیت شرکت بوده و باعث جذب مشتریان واقعی برای افزایش تعداد مشتریان گردد. تحقیقات نشان داده اند که رایحه های خاص می توانند برای ارتقای استانداردهای خدمتی حالات مثبتی در افراد ایجاد کرده و پاسخ های رفتاری مطلوب را در پی داشته باشند. بنابراین، بدون شک بازاریابی رایحه رویکردی جدید و نوآورانه در بازاریابی می باشد.

هتل های مختلف بسته به بازار خود و مطابق با درخواست مشتریان می تواند رایحه های مختلفی را در راستای اهداف برند خود انتخاب نمایند. هتل های تجاری احتمالا بر روی انتخاب رایحه هایی تمرکز می کنند که به طور کلی توسط اکثریت مردم پذیرفته شده اند و حس سادگی و حرفه ای گری را القاء می کنند و همچنین مطابق با طراحی داخلی ساختمان هتل هستند. هتل های مدرن و معاصر احتمالا رایحه هایی تازه، گلی و هیجان برانگیز را انتخاب میکنند که مطلوب قشری جوان تر بوده و با سطح انرژی، آزادی، نوآوری و کنجکاوی این گروه سنی مطابقت دارند. برخی هتل ها رایحه هایی طبیعی تر و شیرین تر که ترکیبی از میوه های فصلی ست استفاده می کنند تا حس صمیمت را به مشتریان القاء کنند. یک هتل کنفرانسی که میزبان کنفرانس ها و یا نمایشگاه های بزرگ می باشد و در فضایی محدود به مشتریان زیادی خدمات ارائه می دهد، ممکن است از رایحه های ادویه ای که تازه کننده بوده و بود بد را حذف میکنند استفاده کند.

دپارتمان های مختلف نیز می توانند برای ایجاد محیطی بی نقص در زمینه تخصصی خود و فراهم آوردن رضایت مشتریان از رایحه های مخصوص به خود استفاده کنند. سالن های ماساژ می توانند از گستره ای از رایحه های آرامش بخش که با تکنیک های آرامش بخش فیزیکی هماهنگی دارند استفاده کنند. ترکیب این رایحه ها با چهار حس دیگر می تواند نهایتا منجر به ایجاد تجربه ای خوشایندتر برای مشتریان شود که این تجربه با برند آن هتل گره خواهد خورد.

از چشم انداز دیگر، لابی بدون شک اولین جایی ست که مشتری بعد از ورود به هتل در آن توقف می کند و اینجاست که بازاریابی وابسته به حس بویایی می تواند بسیار اثربخش باشد. اپراتورهای هتل باید به اهمیت این منطقه پی ببرند و از استراتژی مناسبی برای آن استفاده نمایند. به علاوه، هتلداران باید از تکنیک های بازاریابی دیگر مانند بازاریابی دیداری، و شنیداری نیز استفاده کنند تا بتوانند مشتریان را جلب کرده و تجربه ای از برند خود در آنها ایجاد نمایند. هتل شرایتون هانگزو اخیرا در قسمت ورودی هتل رایحه ای جدیدی شبیه به بوی شیرینی سیب به کار برده است که میهمانان در محل های عمومی استشمام می کنند. به محض اینکه به هتل وارد می شوند رایحه ای متفاوت احساس می کنند. رایحه ای خالص، تازه و طبیعی که یک بعد از ظهر تابستان را بعد از یک باران شدید تداعی می کند بوی علف هایی که تازه هرس شده اند. این رایحه باعث سرزندگی میهمانان هتل می شود و تجربه مشتری از بخشی به بخش دیگر هتل را ارتقاء می بخشد و جزئی از هویت هتل می شود. در راهرو ها و اتاق ها رایحه ای سبک و طبیعی به مشام می رسد که با رنگ دیوارها و دکوراسیون داخلی هماهنگی دارد و برای مشتریان خسته فضایی فرح بخش ایجاد می نماید.

به علاوه، شرکت های مشاور بین المللی مختلفی وجود دارند که می توانند با بهره گیری از تصویر و طراحی برند رایحه ای خاص به مشتری پیشنهاد داده و یا تولید کنند. به عنوان مثال، هتل ویلیام تافی یک هتل اروپایی آمریکایی جدید است که به سبک روستایی در هانگزو ساخته شده است. طراحی هتل منحصر بفرد است که حس شیرینی آبنبات را در ذهن مشتریان ایجاد می کند. رایحه ی این محیط مشتریان را مجاب می کند تا واکنش احساسی خوشایندی از خود نشان دهند و آنها را وادار به خرید محصولات و خدمات ارائه شده می نماید.

براساس مشاورین رایحه، این هتل از اسانس های مختلفی برای هماهنگی با فعالیت های تجاری خود استفاده می کند. هتل داران باید آگاه باشند که بیش از اندازه از بازاریابی رایحه استفاده نکنند چون این کار باعث می شود که رایحه بیش از اندازه تیز شود و تاثیر منفی روی مشتری خواهد داشت.