ممکن است تفاخر به معنای دارایی های مادی تلقی شود اما هنگامی که در حیطه کسب و کار و برند مطرح می شود به معنای یک دارایی ذهنی می باشد. تفاخر حالتی ست که تحت تاثیر تجارب احساسی قرار داشته و دلفریبی را به همراه می آورد. برای انجام این پروسه نیاز است که تمامی حس ها تحت کنترل شما باشند اما رایحه قدرتمند ترین ابزار در استراتژی بازاریابی به شمار می رود. همه چیز به ادراک برمی گردد و درک تفاخر به معنای تجربه ی زیبایی کلاسیک می باشد.

تفاخر در تبلیغات

فاخر ساختن یک برند نتیجه مستقیم خارج شدن از کلیشه های جنسیتی ست که سالهاست بازار عطر را تحت کنترل خود دارند. در گذشته، رایحه های گلی مخصوص ذائقه ی خانم ها بود. برای رایحه های مردانه از رنگ های تیره تر استفاده می شد و روی بسته بندی عطرهای مردانه تصاویر سیاه و سفید با عکس خانمی در پس زمینه قرار داشت.

در طی نیم قرن اخیر، با پیشرفت روز افزون تبلیغات عطر و رایحه، رایحه هایی که هم برای مردان و هم برای خانم ها مناسب هستند محبوببت یافتند. استراتژی های بازاریابی پرفیومر های خوش فکر به آرامی تغییر کرد.

مطالعات و آمار مربوط به مصرف رایحه

اخیرا مطالعه ای بر روی دو گروه مصرف کننده رایحه انجام شد که این مطالعه منجر به ایجاد پنج مفهوم جدید گردید.

براساس نظر یک متخصص بازاریابی رایحه به نام دورین باچر، «ما به مطالعه ی سلیقه ی مصرف کنندگان جوان در طیفی از دسته بندی ها پرداختیم. این گروه از مصرف کنندگان مصرف کنندگانی شاداب و همچنین مسئولیت پذیر هستند که به شیوه ای کاملا متفاوت از نسل های دیگر با هم تعامل دارند. ما قصد داریم پروسه، یافته ها و رایحه های این پلتفرم را با مشتریان خود به اشتراک بگذاریم».

سلایق این مصرف کنندگان جوان در انتخاب رایحه به شدت بر روی رویکردهای بازاریابی تاثیر گذار است. به نظر میرسد که ایجاد برند در میان این گروه های سنی که به شدت به فناوری علاقه مند هستند ریشه دارد، و پیوند دادن آنها با عطر و رایحه های لوکس و محصولات دیگر اولین قدم در فریفتن آنها می باشد.

اندیشه و رایحه های فاخر

تحقیقات اخیر بسیاری از صنایع را بر آن داشته است تا دریابند چطور تحریک حسی می تواند احساسات ما را تغییر دهد. این همان نتیجه منطقی مصرف کنندگان مدرنی ست که در میان حجم انبوهی از داده ها و اطلاعات غرق شده اند.

این موضوع اولین بار در اواخر دهه ۱۹۹۰ ظهور یافت، زمانیکه علم روان شناسی حس ها را شامل گردید و نحوه ی تعامل آنها با یکدیگر را مشخص نمود. این گروه از مصرف کنندگان به گروه هدف بسیاری از پرفیومر های مشهور تبدیل شدند.

آنچه یک رایحه را فاخر می سازد

هر فرد تفکرات متفاوتی در مورد تفاخر و معنای آن دارد. جشن های شگفت انگیز با غذاهای خوشمزه و پارچه های نرم مانند ابریشم، همگی حس تفاخر را به یاد می آورند. چه در یک هتل چه نمایشگاه اتومبیل یا یک فروشگاه معمولی، یک رایحه مناسب می تواند حس تفاخر و لوکس بودن را به انسان القا کند. استفاده از مواد اولیه مرغوب و هنر ترکیب کردن آنها دو عنصری ست که در ایجاد یک رایحه فاخر تاثیر گذار است.

رایحه چطور بر روی درک برند تاثیر می گذارد؟

تحقیقات نشان می دهد که انسان ها می توانند حتی بعد از گذشت یکسال رایحه ها را با دقت ۶۵ درصد تشخیص دهند، این درحالیست که حافظه دیداری بعد از گذشت تنها ۳ ماه ۵۰ درصد است. این نکته اهمیت به کارگیری قدرت حس بویایی برای ارتقای وضعیت روحی انسان را نشان می دهد. رایحه موجب درک بهتر برند می شود زیرا حس بویایی تنها حسی ست که با شکل گیری حافظه درمغز مرتبط است. رایحه می تواند برانگیزنده خاطرات دوران کودکی باشد.

نمونه هایی از رایحه های فاخر

رایحه های زیر رایحه های فاخر موفقی هستند که توسط شرکت صفا رایحه تولید شده اند.

ترنج کارائیبی و یاسمن

برگ بنفش شکوفه سیب

سنبل صورتی و مُشک

ارکیده

گل صد تومانی و مُشک کهربایی